Katar jest najczęściej niegroźnym objawem infekcji, który może jednak znacząco pogarszać komfort i samopoczucie. Co można zastosować na katar oprócz standardowych kropli do nosa? Jak wspomagać jego leczenie?
Domowe sposoby na katar
W leczeniu kataru większość osób sięga po krople do nosa, które szybko i na długo pomagają odetkać nosa. Nie wszyscy jednak dobrze tolerują te leki. Część pacjentów woli domowe sposoby na katar, które działają łagodniej. Jednym z nich jest nacieranie pleców i klatki piersiowej maścią rozgrzewającą, w której skład wchodzą olejki eteryczne. Można znaleźć je na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/masci-i-zele-na-katar.html. Wdychanie ulatniających się olejków działa udrażniająco. Pomaga odetkać nos i umożliwia swobodny oddech.
Oprócz maści rozgrzewających można też sięgnąć po plastry aromatyczne. Z preparatów tych szczególnie często korzysta się w przypadku dzieci, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby maść lub plastry zastosować również u dorosłych. Natarcie skóry maścią rozgrzewającą o przyjemnym zapachu może poprawić komfort i samopoczucie pacjenta podczas choroby.
Innym sposobem na katar jest korzystanie ze specjalnego sztyftu do nosa: https://aptekadlarodziny.pl/sztyfty-do-nosa-na-katar.html. Działa on orzeźwiająco i odświeżająco. Pomaga udrożnić nos, choć efekt jego działania utrzymuje się stosunkowo krótko. Należy pamiętać, aby z 1 sztyftu korzystała wyłącznie 1 osoba. Ta sama zasada obowiązuje przy wszystkich kroplach i sprayach do nosa. Aby zapobiec przenoszeniu chorobotwórczych drobnoustrojów między kolejnymi osobami, wskazane jest korzystanie z 1 produktu tylko przez 1 osobę.
Domowe (i bezpieczne) sposoby na katar u dzieci i dorosłych
Przy łagodnym nieżycie nosa wystarczająca może być woda morska, która działa oczyszczająco i nawilżająco: https://aptekadlarodziny.pl/woda-morska-do-nosa-na-katar.html. Z izotonicznej wody morskiej można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia, w zależności od potrzeb. Dodatkowo warto też pamiętać o płukaniu nosa. Płukanie pomaga mechanicznie oczyścić nos i przywrócić mu drożność.
Domowy sposób na katar to również ciepła kąpiel z dodatkiem odpowiednich olejków. Dostępne są też specjalne płyny do kąpieli, w których składzie również obecne są olejki eteryczne. Ciepła kąpiel pomaga się odprężyć i wpływa korzystnie na nastrój. W walce z katarem pomóc może też czosnek. Domowa mikstura przyrządzona z mleka, miodu, czosnku i niewielkiej ilości masła może pomóc nie tylko na katar, ale również na inne objawy przeziębienia.