Ból kości i stawów u osób starszych – z czego wynika, jak sobie z nim radzić?

Problemy z poruszaniem, ból stawów, kręgosłupa czy kończyn to częste dolegliwości, które towarzyszą osobom starszym. Dzieje się tak m.in. na skutek osłabienia siły mięśniowej, zaniku mięśni, zwyrodnienia struktur kostnych oraz zwapnienia więzadeł. Jakie schorzenia generują najczęściej ból kości i stawów u seniorów? Jak można im pomóc w łagodzeniu tych objawów utrudniających codzienne poruszanie się?

Zwyrodnienie chrząstki stawowej

Struktury chrząstki stawowej zużywają się wraz z wiekiem. Dochodzi do zaburzenia jej ilościowego i jakościowego składu. W związku z tym zostają upośledzone najważniejsze jej funkcje, tj. amortyzacja ruchu stawu i przesuwanie powierzchni stawowych. Wraz z postępującą chorobą zwyrodnieniową uszkodzeniu ulegają również inne struktury stawu: torebka, kości, ścięgna i mięśnie. Choroba zwyrodnieniowa może objąć różne stawy. Oprócz czynników genetycznych predysponujących do rozwoju schorzenia znaczenie mają również styl życia oraz aktywność fizyczna. U osób spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej rozwija się zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, natomiast u osób otyłych często diagnozuje się zwyrodnienie stawów kolanowych.

W początkowym stadium choroby pojawia się ból w stawie podczas poruszania. Następnie pacjentowi zaczyna doskwierać sztywność stawów i ograniczony zakres ruchów. Bez odpowiedniej interwencji, dolegliwości te stają się coraz bardziej nasilone i utrudniają codzienne funkcjonowanie. W takim wypadku nie ma mowy o prowadzeniu aktywności fizycznej przez osobę starszą, ponieważ ma ona problem ze wstaniem z łóżka. W celu łagodzenia objawów stosuje się dobraną indywidualnie terapię opierającą się na fizjoterapii, regeneracji chrząstki stawowej (sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/leki-tabletki-na-odbudowe-chrzastki-stawowej.html), a niekiedy stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-bole-kosci-stawow-miesni.html). W najbardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego tj. artroskopia czy też wstawienie endoprotezy.

Osteoporoza i ból kości

Innym schorzeniem układu ruchu, które często dotyka osoby starsze jest osteoporoza. schorzenie to polega na stopniowym spadku gęstości mineralnej kości i osłabienia struktur kostnych. Znacznie zwiększa się ryzyko złamań osteoporotycznych,  które bardzo ciężko się goją, unieruchamiają pacjenta na długi czas i generują dolegliwości bólowe. 

Warto zatem wspierać układ ruchu zarówno poprzez odpowiednią dietę, jak również dostosowaną do możliwości i umiejętności aktywność fizyczną. Dotyczy to zarówno stawów, jak i kości. W przypadku osób obciążonych zwiększonym ryzykiem rozwoju osteoporozy warto rozważyć suplementację preparatami na mocne kości (sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/leki-tabletki-witaminy-na-stawy-i-wzmocnienie-kosci.html) z wapniem i witaminą D.